Mahir Vardar

mahirvardar

İTÜ’de 40 yılı aşkın bir süre boyunca çok sayıda öğrencinin yetişmesinde büyük emeği olan Prof. Dr. Mahir VARDAR madencilik, jeomekanik, tünelcilik ve kaya yapılarının tasarımı konularında gerek mühendislik projelerinin yürütülmesinde, gerekse eğitim anlayışının şekillendirilmesinde öncülük etmiştir.

1971 yılında İTÜ Maden İşletmesi alanında yüksek mühendis unvanı ile mezun olmuş, 1977 tarihine kadar Karlsruhe Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmış ve doktorasını tamamlamıştır. Sonrasında İTÜ Maden Fakültesi’nde Dr. Asistan olarak görev almış, 1982 yılnda doçentlik tezini vermiştir. 1988 yılında profesör unvanını alan Mahir Vardar, 2002 ve 2009 yılları arasında dekan olarak görev yapmış ve 2017 yılında emekli olmuştur. 3 Mayıs 2020'de aramızdan ayrılmıştır. 

Kendisini tanıyan herkesin bilgisine, görgüsüne ve ince zekasına saygı duyduğu Prof. Dr. Mahir VARDAR, bilime inanan, öğrenciye değer veren çok yönlü kişiliğiyle, insan ve doğa sevgisiyle beslenen yaşam sevinciyle ve ülkemizde mühendislik hizmetlerinin bugünlere gelmesine sağladığı önemli katkılar ile daima anılacaktır.